Søgefelt

Fredag 03/06 2016

Hvad er planen, hr. Neergaard?

Allerede i september 2015 bad Malerforbundet, Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk El-forbund beskæftigelsesminister Jørn Neergaard om en løsning på de lange sagsbehandlingstider i Arbejdsskadestyrelsen. Intet skete, og nu flygter medarbejderne på grund af udflytning. Det går ud over de syge.

”Jeg kan forsikre jer om, at jeg ser med stor alvor på de lange sagsbehandlingstider i Arbejdsskadestyrelsen, og at jeg følger udviklingen i sagsbehandlingstiderne tæt.”
 
Sådan lyder svaret fra beskæftigelsesminister Jørn Neergaard i et brev til Malerforbundet, Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk El-forbund fra oktober 2015. Men det klinger noget hult, når realiteterne i dag er, at sagsbehandlingstiden i Arbejdsskadestyrelsen er tæt på to år i sager om erhvervsevnetab. Samtidig flygter medarbejderne på grund af udflytningsplaner.
 
-Vi skrev til beskæftigelsesministeren, fordi vi mener, at den lange sagsbehandlingstid forringer retssikkerheden for vores tilskadekomne medlemmer. Og det står jo desværre stadig på - med det resultat, at vores medlemmer bliver udsat for et psykisk pres og en økonomisk usikkerhed, der ikke er rimelig, siger næstformand i Malerforbundet Tonny Olsen.  
 
Vi tilbød vores hjælp, men intet er sket
Alle tre fagforbund bistår deres medlemmer juridisk, når der er sager, som bliver behandlet i Arbejdsskadestyrelsen. Og i over et år har både Malerforbundet, Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk El-forbund observeret, at sagsbehandlingen voksede og voksede.
 
-Vi skrev jo allerede tilbage i efteråret, at vi forventede, at Beskæftigelsesministeriet hurtigst muligt fandt en løsning, fordi det på ingen måde er i orden at lade folk vente i to år på en afgørelse. Vi stillede os endda til rådighed, men intet er sket, siger Blik- og Rørarbejderforbundets næstformand Henrik W. Petersen.
 
Ingen forandring, men folk bliver stadig syge
De lange sagsbehandlingstider ser dog desværre ikke ud til at falde foreløbig. Arbejdsskadestyrelsen er nemlig blandt de offentlige institutioner, som skal flytte til provinsen, og det har fået flere af medarbejderne til at sige op:
 
-Vi gør alt, hvad vi kan for, at udflytningsplanen ikke kommer til at påvirke sagsbehandlingstiderne. Når det er sagt, så står vi i en svær situation. Vi må imødese, at der sker en vis nedgang i sagsafviklingen i en kort overgangsfase. Og det vil påvirke sagsbehandlingstiden i negativ retning, men kun på kort sigt, har konstitueret direktør i Arbejdsskadestyrelsen Thomas Lund Kristensen sagt til DR Nyheder.
 
Men også Ombudsmanden har udtalt skarp kritik af Arbejdsskadestyrelsen. Derfor mener både Malerforbundet, Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk El-forbund, at beskæftigelsesminister Jørn Neergaard nu må vise, at det virkelig er sandt, når han siger, at han ser med stor alvor på situationen:
 
-Vi har ikke oplevet nogen forandring hos beskæftigelsesministeren eller Arbejdsskadestyrelsen på trods af, at vi som nogle af de første gjorde opmærksom på problemet. Men så længe vores medlemmer bliver udsat for en urimelig sagsbehandling, vil vi bede om en løsning. Hellere før end senere, siger Jens-Olav Pedersen, næstformand i Dansk El-forbund.
 
Læs om de tre forbunds henvendelse til ministeren sidste år her...
Genveje

Søg på Blik og Rør

Søgefelt